„Pragnienie wiedzy jest naturalną cechą ludzi dobrych.”
 
Powyższe słowa wypowiedział największy geniusz w historii świata Leonardo da Vinci. Ten niezwykły Włoch posiadał nienasyconą ciekawość życia i nieugaszone pragnienie nauki.
 
Każdy z nas rodzi się ciekawy świata. W każdym z nas tkwi pragnienie, aby wiedzieć więcej. Popatrzmy na dzieci, które nieustannie eksploruję, badają, testują i nie przejmują się popełnianymi błędami. Badania pokazują, że im bardziej jesteśmy ciekawi świata tym szybciej zapamiętujemy i uczymy się. Kiedy dany temat wzbudza naszą ciekawość to w naszym mózgu zostaje pobudzony obszar odpowiedzialny za ośrodek nagrody związany z dopaminą. Pobudzony zostaje również hipokamp, który odpowiada za procesy pamięciowe i stany emocjonalne. Dowiedziono, że mechanizm nagrody oparty na dopaminie słabnie wraz z upływem lat i może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. Dlatego tak ważne jest, aby pobudzać nasz umysł do zgłębianie wiedzy.

 

Wielcy ludzie tacy jak Albert Einstein czy Leonardo da Vinci zadawali pytania, które nasz pokazują cele i wartości, którymi się kierujemy. Zadaj sobie pytanie jak bardzo Ty jesteś ciekawy świata. Zastanów się w jakim stopniu wykorzystujesz naturalną zdolność do eksploracji w swoim życiu? Czy sięgasz po wiedzę, aby poszerzyć swój światopogląd, by uwolnić swój umysł?
 
Dlaczego mówię Ci o ciekawości? Jeśli  rozwiniesz ją w sobie to nabierzesz umiejętność twórczego rozwiązywania problemów. Będziesz miał szersze spojrzenie na wiele tematów, co wesprze twoją umiejętność radzenia sobie w wielu sytuacjach. Ciekawość świata i pogłębianie wiedzy chroni nas umysł przed bezwolnością. W czasach, kiedy jesteśmy nieustannie manipulowani i dostarczane nam są fałszywe informacje ważne jest, aby myśleć samodzielnie. Dzisiaj przedstawię Ci kilka sposobów jak rozwijać w sobie ciekawość.
 
  1. Zacznij prowadzić pamiętnik lub notatnik. Świetne pomysły wpadają nam do głowy nieraz w bardzo nietypowych momentach. Zawsze wtedy mam przekonanie, że na pewną to zapamiętam, jednak przez nadmiar bodźców dobre pomysły potrafią wypaść mi z głowy. Mając notatnik lub choćby telefon zapisz od razu ideę, która pojawi Ci się w umyśle. W notatniku zapisuj również własne przemyślenia, pytania na które chciałbyś znaleźć odpowiedź, czy Twoje cele i pragnienia.
Zapisz i szukaj odpowiedzi na pytania:
 
Kiedy mogę być sobą?
Jaki jest mój największy talent?
Jak mogę przysłużyć się innym?
Czego najbardziej pragnę?
 
  1. Obserwacja tematyczna. Wybierz zagadnienie na dany dzień i zastanawiaj się na nim. Polecam zacząć od obserwacji samego siebie przy codziennych czynnościach. W jaki sposób wstajesz rano? Jak mocno ściskasz szczoteczkę? Czy jesz posiłki powoli czy w pospiechu? Czy jesteś cierpliwy, kiedy słuchasz innych ludzi? Im więcej czasu poświecisz na obserwacje danego zjawiska tym więcej będziesz siebie rozumiał. Może uda Ci się zaobserwować, gdzie tracisz niepotrzebnie czas i energię.
  2. Znajdź przestrzeń i czas, aby pobyć ze sobą i porozmawiać szczerze na temat nurtujących Cię pytań i zagadnień. Odprężony możesz wsiąść kartkę i szukać odpowiedzi zapisując je na papierze. Bardzo dobre jest ćwiczenie kontemplacji wieczorem przed snem i zweryfikowanie tego co zapisałeś po przebudzeniu.
  3. STRUMIEŃ ŚWIADOMOŚCI. Wybierz sobie pytanie lub temat nad którym chciałbyś się zastanowić, a następnie przez 10 minut zapisz na kartce wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Nie zatrzymuj się tylko notuj, nie poprawiaj błędów. Jeśli zaangażujesz się w to ćwiczenie całym sobą to po przeczytaniu może okazać się, że zapisałeś coś, co wypłynęło z Twojej podświadomości. Po zakończeniu przeczytaj notatki i zakreśl słowa lub zdania, które Cię poruszają. To ćwiczenie jest świetnym narzędziem do rozwiązywania problemów zarówno osobistych jak i zawodowych.
  4. Ćwicz zadawanie pytań. Zastanawiaj się jak zbudowane są drzwi, co sprawia, że działają, jaki mechanizm za to odpowiada, kiedy się psują? Te z pozoru błahe pytania pobudzają Twoja ciekawość, która rozwijana pozwoli Ci na dalszą eksplorację świata.
 
Leonardo mawiał: „Jak żelazo w bezczynności rdzewiej, a woda gnije lub marznie od zimna, tak umysł psuje się bez ćwiczenia”
 
Zachęcam Cię do zdobywania wiedzy  z entuzjazmem i świeżością dziecka. Zacznij od poczytania  o wielkich umysłach w historii naszego świata. Są oni przepiękną inspiracją do codziennego działania.  
Bibliografia:
 
  1. Matthias J.Gruber, Bernard D.Gelman, CharanRanganath, 2014, „States of Curiosity Modulate Hippocampus-DependentLearning via the Dopaminergic Circuit”. Volume 84, Issue 2, 22 October 2014, Pages 486-496
  2. Michael J. Gelb, 2012, „Myśleć jak Lenardo da Vinci”, Dom Wydawniczy REBIS 2012

Formularz rejestracji