Jak nauczyć dziecko samodzielnej nauki i odrabiania prac domowych?
 
Samodzielność w działaniu to ważna i pożądana cecha. Dlatego od najmłodszych lat przyzwyczajaj dziecko, aby samo się uczyło. Obecnie wielu z nas pełni rolę nauczycieli i robi lekcje i zlecone zadania online za dzieci. Zastanów się czy to ma sens? Jeśli teraz będziesz się za nie uczyć to co będzie po powrocie do szkoły lub co gorsza jeśli nauczanie online stanie się częścią naszej codzienności. Na jesień zapowiadają powrót koronawirusa.

 

Sytuacja odrabiania zadań za dzieci przypominana problem rozwiązywania głodu w Afryce. Jeśli będziesz dawał rybę to Twoje dziecko nigdy nie nauczy się łowić.
Obowiązkiem dzieci i młodzieży jest nauka. To od naszej zdecydowanej postawy zależy czy młody człowiek będzie się uczył. Jako dorośli mamy wystarczająco dużo narzędzi, aby kazać dziecku się uczyć. Zbyt często prosimy się dzieci, aby wykonywały swoje obowiązki. Czy Ciebie szef pyta czy masz dzisiaj ochotę zrobić wszystkie zlecone zadania?
 
Od czego zacząć pracę nad samodzielnością w uczeniu.
 
 1. Wytłumacz dziecku, że to jego obowiązek
 2. Ustal system kar i nagród za jego realizację lub lenistwo.
 3. Każ dziecku uporządkować swój pokój. W bałaganie nie można się uczyć.
 4. Sprawdź czy ma wszystkie niezbędne przybory i materiały do nauki
 5. Powiedz dziecku, aby rozpisało krok po kroku co ma danego dnia zadane. Ćwicz z nim ten plan aż do momentu kiedy sam nauczy się go wykonywać.
 6. Pokaż dziecku, gdzie szukać pomocy, gdy nie umie samodzielnie czegoś zrobić.
 7. Zapewnij dziecko, że jeśli będzie podejmować wysiłki to w sytuacji niepowodzenia pomożesz mu.
 8. Zanim pomożesz upewnij się, że dziecko spróbowało wszystkich metod samodzielnej nauki.
 9. Ustal plan weryfikacji postępów
Teraz podam ci konkretne strony, które możesz pokazać dziecku jako narzędzie do samodzielnego działania.
 
Dzieci znają się na nowych technologiach często lepiej niż my dorośli. Niech zaczną to wykorzystywać do rozwijania swoich zasobów.
Przydatne do nauki źródła w Internecie (darmowe). Podzieliłam je ze względu na przedmioty szkolne:
 
Matematyka
 1. https://brainly.pl/ bardzo przydatny portal na którym znajdziemy odpowiedź na zadania zlecane przez nauczycieli. Polecam w szczególności z matematyki. Jestem zwolennikiem patrzenia na gotowce, bo przez przeczytanie i przepisywanie również się uczymy.
 2. https://szaloneliczby.pl/. Jest tu podział materiały na klasy. Jest wytłumaczenie zagadnienia i jednoczesna możliwość sprawdzenia się, bo są zadania, quizy oraz testy.
 3. https://www.matzoo.pl/ pewnie znacie, ale w razie czego przypominam matematyka od 0 do 8 klasy szkoły podstawowej
 4. https://www.gry-matematyczne.pl/
Język polski
 1. https://www.bryk.pl/ – na tej stronie znajdziemy wypracowania, streszczenia. Niech dziecko przeczyta cudze wypracowanie, a potem postara się przepisać używając słów zastępczych.
 2. http://pisupisu.pl/ nauka ortografii i pisania online, zagadnienia dla uczniów szkoły podstawowej z zakresu klas 1-3
 3. https://streszczenia.pl/ https://opracowania.pl/ – przydatna strona z opracowaniami lektur i wiedzą z zakresu języka polskiego. Odpuśćmy czytanie lektur naszym dzieciom. To strata czasu i energii.
 4. https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/ darmowe audiobooki z lekturami szkolnymi i nie tylko. Słuchanie książek jest świetną alternatywną do czytania i pozwala na wykonywania innych czynności w tym samym czasie.
Nauki ścisłe
 1. https://pl.khanacademy.org/ wiedza z zakresu bardzo wielu przedmiotów, filmiki lekcja po lekcji z zakresu chemii, fizyki, matematyki, biologii.
 2. https://panbelfer.pl/ strona do nauki chemii w szkole podstawowej. Polecam również kanał YouTube tego nauczyciela.
 3. http://fizyka.dk/home największy portal do nauki fizyki w Polsce. Opracowane zagadnienia, ciekawostki, zadania wraz z rozwiązaniami.
 4. https://epodreczniki.pl/ to naprawdę świetna baza do znalezienia informacji ze wszystkich przedmiotów. Ja bardzo lubię dział z przedmiotów ścisłych.
Historia
 1. https://www.e-historia.com.pl/19-quizy-historyczne portal na którym znajdziecie informacje z zakresu historii jak również możecie wykonać interaktywny test sprawdzający wiedzę
 2. https://historia.org.pl/2020/03/19/zdalne-lekcje-z-historii-historia-on-line-do-nauki-w-domu/ nauka historii online z zakresu szkoły podstawowej oraz szkoły średniej
Korzystajcie z YouTube.
Naucz dziecko, że wystarczy w wyszukiwarkę wpisać dowolne hasło i na większość tematów szkolnych ktoś wrzucił już filmik lub prezentację. Internet jest pełen wartościowych nauczycieli, którzy dzielą się wiedzą za darmo. Poćwicz z dzieckiem wpisywanie haseł do wyszukiwarki i wybieranie źródeł pomocy w nauce.
 
Bądźcie zdecydowani i konsekwentni. Jak będziesz przez 2 tygodnie rygorystycznie wymagał, aby dziecko zaczęło się samo uczyć to ono zacznie. Jest to świetna okazja dla Ciebie do ćwiczenia silnej woli i samodyscypliny. Zapewniam Ciebie, że warto. Zyskasz czas na własny rozwój i doszkalanie siebie.
 
Szkoła zdjęcie utworzone przez master1305 - pl.freepik.com

Formularz rejestracji