JAK POMÓC DZIECKU PORADZIĆ SOBIE Z MATEMATYKĄ?
 
Dzisiaj chcę się zająć matematycznym przygotowaniem dziecka do szkoły. Ekspert w tej dziedzinie – Edyta Gruszczyk-Kolczyńska twierdzi, że jeśli dziecko nie osiągnie tak zwanego poziomu operacyjnego w myśleniu przed pójściem do szkoły, jest duże prawdopodobieństwo, że będzie miało kłopoty z matematyką.
 
Istnieją różne wskaźniki operacyjnego myślenia, ale najważniejsze z nich to:
 
- operacyjne rozumowanie w zakresie liczebności zbiorów. Innymi słowy - dziecko rozumie, że przez zmianę ułożenia elementów zbioru nie zmienia się ich liczba.
 
Jak sprawdzić czy dziecko osiągnęło operacyjne myślenie w omawianym zakresie?

Techniki zapamiętywania dla pierwszoklasistów

Jeśli chcesz zwiększyć zakres pamięci swojego dziecka naucz go mnemotechnik. Mnemotechnika to ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Ćwicząc z dzieckiem jednocześnie trenujesz swój umysłJ

Spośród licznych mnemotechnik wybrałam te, które wydają mi się być najbardziej użyteczne dla pierwszoklasisty. Są to karty memory , pantomima, łańcuchy skojarzeń, wierszyki i rymowanki, mapy mentalne oraz piktogramy i gry planszowe.

Jak nauczyć dziecko samodzielnej nauki i odrabiania prac domowych?
 
Samodzielność w działaniu to ważna i pożądana cecha. Dlatego od najmłodszych lat przyzwyczajaj dziecko, aby samo się uczyło. Obecnie wielu z nas pełni rolę nauczycieli i robi lekcje i zlecone zadania online za dzieci. Zastanów się czy to ma sens? Jeśli teraz będziesz się za nie uczyć to co będzie po powrocie do szkoły lub co gorsza jeśli nauczanie online stanie się częścią naszej codzienności. Na jesień zapowiadają powrót koronawirusa.

Wymagajmy od dzieci – nie tylko od święta
 
Obecny czas jest prawdopodobnie najdłuższym okresem jaki spędzamy wspólnie ze swoimi dziećmi. Wykorzystajmy te „najdłuższe wakacje” na nauczenie dzieci umiejętności na, które na co dzień nie mieliśmy czasu.
 
Z każdym rokiem obserwuję, że dzieci i młodzież stają się coraz mniej samodzielne. Kilkanaście lat temu czymś zwyczajnym był fakt, że 10 latek potrafił sam wrócić do domu ze szkoły na piechotę. Dzieci umiały przygotować samodzielnie prosty posiłek, odrabiały lekcję bez pomocy rodziców i pomagały w codziennych obowiązkach.
Formularz rejestracji