Techniki zapamiętywania dla pierwszoklasistów

Jeśli chcesz zwiększyć zakres pamięci swojego dziecka naucz go mnemotechnik. Mnemotechnika to ogólna nazwa sposobów ułatwiających zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Ćwicząc z dzieckiem jednocześnie trenujesz swój umysłJ

Spośród licznych mnemotechnik wybrałam te, które wydają mi się być najbardziej użyteczne dla pierwszoklasisty. Są to karty memory , pantomima, łańcuchy skojarzeń, wierszyki i rymowanki, mapy mentalne oraz piktogramy i gry planszowe.

 

KARTY MEMORY , które możemy sami przygotować mogą być bardzo przydatne w nauce matematyki, np. w przyswajaniu tabliczki mnożenia.

Przykładowa talia liczy 20 kart

zapamietywanie 1

             W podobny sposób możemy przygotować mnożenie przez 3, 4 …..10.

 Jeśli dziecko zna już mnożenie przez np. 2 i 3, karty możemy pomieszać.

 Jeśli dziecko ma kłopoty z dodawaniem możemy przygotować  memory w podobny sposób jak z tabliczką mnożenia. Inną formą memory może być duża i mała litera.

PANTOMIMA Mową ciała i gestami pokazujemy litery i cyferki. Raz może zgadnąć dziecko, innym razem rodzic.

Bardziej zawansowaną formą zabawy może być głoskowanie całych wyrazów przez pantomimę.

ŁAŃCUCHY SKOJARZEŃ Kojarzymy zawsze z ostatnim wyrazem. Tworzymy z dzieckiem historyjkę. Wplatamy w opowieść kolejne wyrazy. Ważne, aby łączyć jak najwięcej zmysłów w naszej zabawie. Wyobrażamy sobie kolory, zapachy, dotyk, wprawiamy nasze opowiadanie w ruch. To powoduje, że obie półkule są zaangażowane i wzmocniony jest proces zapamiętywania. Początkowo ta czasochłonna technika sprawi, że mózg stanie się bardziej plastyczny i będzie sprawniej działał. Ćwicząc z dzieckiem jednocześnie poprawiasz swoją pamięć.

 Przykład: serce – ciało- głowa-mózg – myśleć

Innym wariantem może być tworzenie łańcucha o z góry określonej liczbie ogniw:

Mama   _______     ________    przedszkole ( wyjście, droga)

Mama  ________     _________   _________  przedszkole (dziecko, ubrać się, droga)

PIKTOGRAMY – przedstawienie pojęcia za pomocą obrazka bez zapisu. Przykładowo; znaki drogowe, symbol WC, itp.

GRY PLANSZOWE – warcaby, młynek, szachy, bardzo rozwijają pamięć logiczną.

MAPY MENTALNE

Na początek mogą być bardzo proste jak te poniżej

zapamietywanie 2

Mapy myśli to świetna metoda na zapamiętywanie. Trzeba się tylko do niej przekonać. Zadziwiające jest, że dzieci, których umysł jest jeszcze bardzo plastyczny, mają dużo mniej zahamowań w używaniu tej metody niż dorośli.

Bardzo ważne jest aby linie dokładnie łączyły centrum mapy ze skojarzeniami.

W kółeczkach mogą być wyrazy, ale jeszcze lepszy efekt dają schematyczne rysunki.