Narzekanie uszkadza Twój mózg, a wdzięczność zapobiega chorobom.

 Kiedy ostatni raz narzekałeś lub słyszałeś to od drugiej osoby? Czy wiesz, że słuchanie narzekania niszczy bezpowrotnie Twój mózg? Narzekanie wywołuje krótkotrwały stres psychiczny. Taki stan uruchamia produkcję hormonów stresu przez korę nadnerczy. Nasz mózg odbiera narzekanie jako stan zagrożenia. W tym momencie organizm przygotowuje się do walki. Ponieważ nie ma bodźca zewnętrznego z którym trzeba walczyć, więc nasze ciało niszczy samo siebie.

Negatywne emocje drugiego człowieka takie jak lęk, przygnębienie, złość lub agresja bardzo silnie nam się udzielają. Pamiętaj, że jak ty narzekasz to wtedy ty negatywnie wpływasz na drugą osobę. W twoim mózgu dochodzi do obumierania neuronów, w szczególności w korze przedczołowej. To właśnie w tej części podejmowane są decyzje i kontrolowane są emocję. Uszkadza się również hipokamp odpowiedzialny za pamięć, zdolności uczenia się oraz inteligencję. Im częściej narzekamy tym nasze neurony rozgałęziają się aby usprawnić często powtarzaną czynność. W ten sposób dane zachowanie wchodzi nam w nawyk. Słuchanie narzekania przypomina bierne palenie. Mimo, że sam tego nie robisz to działanie drugiej osoby jest szkodliwe również dla Ciebie.

 

 Jak temu przeciwdziałać?

Zacznij wytwarzać w sobie odwrotny nawyk, a mianowicie WDZIĘCZNOŚĆ.

Wdzięczność to przeciwieństwo trybu roszczeniowego należy mi się. Zamiast mieć pretensje do świata możesz zacząć doceniać jak wiele już masz. Badania dowodzą, że praktykowanie wdzięczności ma wpływ na Twoje zdrowie. Wdzięczność pozwala obniżyć ciśnienie krwi, wzmacnia odporność, sprawia, że czujesz radość i zadowolenie z życia. Wdzięczność zmniejsza napięcia w organizmie i obniża poziom stresu. Przyczynia się do zmniejszenie zachorowalności na depresję oraz zaburzenia lękowe oraz zmniejsza skłonność do uzależnień.

Wdzięczność pozwoli Ci docenić jak wiele masz mimo, że pozornie wydaje się, że tkwisz w katastrofalnej sytuacji. Już po kilku dniach ćwiczeń zaczniesz dostrzegać pozytywne zjawiska i zdarzenia w Twoim życiu.

Zaplanuj, że przez najbliższy tydzień każdego dnia zrobisz małą rzecz, aby docenić to co masz:

Poniedziałek: pomyśl o 3 rzeczach za które możesz podziękować losowi

Wtorek: podziękuje każdemu domownikowi lub osobie z Twojego otoczenia za to co zrobiła w tym dniu

Środa: wyślij wiadomość lub zadzwoń do swojego przyjaciela lub znajomego, który niejednokrotnie wsparł Cię w trudnej sytuacji i podziękuj mu za to, że jest w Twoim życiu

Czwartek: podziękuj pracownikom za pracą jaką dla Ciebie wykonują, albo szefowi za to, ze dał Ci pracę. Możesz też podziękować współpracownikom z którymi na co dzień pracujesz.

Piątek: Uśmiechnij się; wdzięczność to też dzielenie się z innymi pozytywnymi emocjami. Spróbuj serdecznie uśmiechnąć się do jak największej ilości napotkanych w ciągu dnia osób

Sobota: doceń kraj w którym mieszkasz. Podziękuj za pokój, za brak klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych lub cokolwiek innego co Ci przyjdzie do głowy

Niedziela: przejrzyj galerię zdjęć w telefonie lub w komputerze. Z pewnością znajdziesz jakieś zdjęcie, które przypomni Ci miłe momenty z Twojego życie. Doceń to proszę.

PO tych 7 dniach otwórz notes i zapisz przez 5 minut jak najwięcej rzeczy za, które jesteś wdzięczny samemu sobie. Jeśli uda Ci się zapisać więcej niż 3 to możesz być z siebie naprawdę dumny. Czasami najtrudniej jest docenić samego siebie. Jak już wykonasz to ćwiczenie to pamiętaj, aby każdego kolejnego dnia już do końca swoich dni powiedzieć sobie i innym coś miłego.

Czasami zwykłe dziękuje może sprawić, że ktoś będzie miał dobry dzień.

Wiem, że informacje jakie właśnie przeczytałeś nie są czymś powszechnie znanym. A już z pewnością nie słyszysz tego od lekarzy. Dlatego dla zainteresowanych poniżej podaję bibliografię.

Bibliografia:

  1. Robert A. Emmons and Robin Stern (2013) „Gratitude as Psychoterapeutic intervention” Journal of Clinical Psychology : in session Vol. 69(8).
  2. Travis Brandberry, Patrick M. Lencioni, Jean Greaves (rok wydania 2016) „Inteligencja Emocjonalna 2.0.” Wydawnictwo Sensus.