SAMODYSCYPLINA
Ostatnio mówiłam o dbaniu o siebie i zakończyłam na tym, że każdy z nas posiada instynkt przetrwania, który uruchamia się w krytycznych i zagrażających dla nas sytuacjach. Jest to tak zwana wola przetrwania, która pozwala nam na podejmowaniu dobrych decyzji zapewniających nam wyjście z ciężkiej sytuacji.

Wykorzystajmy ten naturalny zasób do działania właśnie teraz kiedy jesteśmy fizycznie uziemieni i nie możemy poruszać się na zewnątrz.
Dlatego zachęcam Was, żeby cały czas działać, na ile oczywiście rzeczywistość nam pozwala. Wykorzystajmy ten czas na: poznania siebie, naukę wyznaczania celów, odkrycie swoich talentów lub zasobów.

 

 

Co to jest SAMODYSCYPLINA?

Najprościej mówiąc to nasza umiejętność zmotywowania się, aby realizować zadania, cele w określonym czasie. Samodyscyplina jest cechą ludzi sukcesu, którzy sztukę zakończania spraw i realizacji celów opanowali do perfekcji. Ponadto samodyscyplina uczy nas panowania nad swoimi zrachowaniami, czyli wzmacnia poczucie samokontroli.

Po co nam samodyscyplina w czasie kwarantanny?

Po pierwsze do tego, aby zaraz po jej zakończeniu być gotowym do podejmowania działań, które będziemy zobowiązani realizować. Może to być: poszukiwanie pracy, powrót do pracy, dokończenie studiów, rozwój firmy itp.

Po drugie samodyscyplina mobilizuje nas do działania i zapobiega popadaniu w marazm, przygnębienie, apatię, czy w depresję. Obecna sytuacja związana z koronawirusem jest bardzo trudna i przytłaczająca.
Może skończyć się dla nas traumatycznie. Dlatego w tak trudnych czasach trzeba działać, aby temu zapobiec. Każde zadanie jakie mamy do wykonania wymaga od nas mniejszego lub większego wysiłku i tym samym nie pozwala nam bezczynnie trwonić czasu, którego tak naprawdę nie mamy.

Po trzecie SAMODYSCYPLINA pozwala nam wsiąść sprawy w swoje ręce i daje poczucie sprawczości, że możemy sami coś zdziałać bez oglądania się na innych.
W trudnych czasach człowiek musi samodzielnie się poruszać bez patrzenia na innych i sam od siebie wymagać, aby się zmieniać i osiągać więcej.

Samodyscyplina daje nam poczucie kontroli nad sytuacją bo od naszego działania zależy rezultat naszej pracy.
Pamiętamy, że w czasie kiedy my siedzimy w domach gospodarka popada w coraz większą ruinę i to co tak mozolnie budowaliśmy latami niszczeje. Powrót do obecnego stanu zajmie nam lata ciężkiej pracy.

Dlatego jeśli będziesz działać w czasie kwarantanny zaoszczędzisz i nazbierasz sił, które będziesz mógł wykorzystać do efektywniej i wydajnej pracy.

Jak zacząć ćwiczyć samodyscyplinę już dzisiaj?